Serdal Adali har avgått

Serdal Adali som har fungerat som värvningsansvarig i Besiktas under de senaste åren och som anses vara den som ligger bakom värvningarna av Ricardo Quaresma och Guti, lämnade igår officiellt sin plats i klubbens styrelse.

Serdal Adali har under det senaste halvåret suttit häktad för sin inblandning i mutskandalen som pågår men blev nyligen frisläppt tillsammans med sju andra personer.

Adali berättade under gårdagens presskonferens att varken han eller Besiktas som klubb har gjort sig skyldig till något brott. Han tackade sina medarbetare för tiden i Besiktas och önskade de lycka till i framtiden.

Det är inget officiellt, men anledningen till Serdal Adalis avgång sägs vara en oense med klubbens president Yildirim Demirören. Serdal Adali kommer troligen att utmana Yildirim Demirören om presidentplatsen i Besiktas när det är dags för nästa val.