Shota Arveladze om Amrabat: ”Han vill själv inte gå någonstans”

Tränaren i Kayserispor, Shota Arveladze sa följande om Nordin Amrabat från klubbens träningsläger i Antalya: ”Varje dag pratas det om Amrabat, men vi kommer inte att sälja honom och han vill själv inte gå någonstans. Han fortsätter med sin träning som vanligt. Alla vill självklart en dag spela för en större klubb under sin karriär, men den dagen är inte idag. Vår klubb grundades inte för att göra andra klubbar lyckliga. Amrabat har endast varit här i ett år och vår kontrakt sträcker sig i ytterligare 3,5 år.

Värt att notera är att Nordin Amrabat kommer att spela för Marockos landslag under de afrikanska mästerskapen som startar i mitten av januari.

LÄS OCKSÅ:
Kayserispor: ”Nordin Amrabat är inte till salu”
Det är inte konstigt att Amrabat vill röra på sig