Sven-Göran Eriksson? Ja eller Nej? Omröstning blir avgörande!

En av Turkiets största sportsidor, Lig TV, meddelade alldeles nyss genom deras reporter Atakan Kurt, som har en bra insyn i Besiktas’ verksamhet att klubbens ledning kommer under onsdagseftermiddagen, klockan 14.30 svensk tid, att rösta om Sven-Göran Eriksson ska bli klubbens nya tränare eller inte.

Besiktas uppges redan vara överens med Sven-Göran Eriksson och nu är det upp till klubbens styrelseledamöter att rösta om han ska bli tränare eller inte. Om majoriteten röstar Ja, så kommer han att presenteras inom ett par dagar och om majoriteten röstar Nej, så kommer jakten på en ny tränare att gå vidare.

Flera turkiska medier rapporterar om att planerna på att hämta in Sven-Göran Eriksson som ny tränare har delat upp Besiktas’ ledning i två läger och så sent som igår avgick två personer ur styrelsen, bland annat Ibrahim Altinsay, som nyligen utsågs till klubbens värvningsansvarige av den nya presidenten Fikret Orman.

Om ”Svennis” blir tränare i Besiktas eller inte får vi reda på imorgon!