Mustafa Denizli lämnar Caykur Rizespor

Den legendariske turkiske tränaren Mustafa Denizli som är den enda som har fört alla de tre stora klubbarna i turkisk fotboll, Besiktas, Fenerbahce och Galatasaray till ligaguld tog tidigare under säsongen tillsammans med bl.a. Ibrahim Üzülmez och Yusuf Simsek som assisterande tränare, över tränaruppdraget i Caykur Rizespor.

Tiden i Rize blev lyckad och med en omgång kvar av andra divisionen, PTT 1. Lig, säkrade Caykur Rizespor en plats i högsta divisionen till nästa säsong och återigen var tillbaka i fotbollens finrum efter fem långa år men under fredagen meddelades det att klubben och Denizli går skilda vägar.

Caykur Rizespor förklarar på sin officiella hemsida att klubbens president Metin Kalkavan och Mustafa Denizli var oense om klubbens framtidsplaner. Denizli ska ha haft flera idéer om hur klubben skulle skötas men för att inte riskera Rizespors ekonomi i framtiden så valde man att gå skilda vägar istället.