Fenerbahce träffade Mustafa Denizli

Fenerbahce fortsätter sin jakt på en efterträdare till Aykut Kocaman som lämnade tränarjobbet i klubben i onsdags. Efter att klubbens ledning har varit i samtal med Eskisehirspors tränare Ersun Yanal så träffade klubbledningen även Mustafa Denizli, just nu arbetslös, i fredags för att diskutera tränarrollen.

Men enligt klubbens styrelseledamot Abdullah Kigilli så är det ännu inte klart vem den nya tränaren ska bli. Kigilli bekräftade för turkiska medierna under lördagen om att man har träffat Denizli och att man just nu ska gå vidare med andra alternativ för att sedan ta ett definitivt beslut. Ett beslut som förväntas komma under den kommande veckan.

Enligt turkiska medier så kommer klubben nu att rikta in sig mot utländska namn som Mircea Lucescu, Louis Van Gaal, Felix Magath, Berndt Van-Marwijk och Dick Advocaat.