OFFICIELLT: Atiba Hutchinson till Besiktas

Den 30-årige kanadensiske landslagsspelaren Atiba Hutchinson skrev under onsdagen på ett tvåårskontrakt med Besiktas värt 1 miljon Euro per säsong samt ytterligare 10 000 Euro per match.

Läs mer om övergången här.

Atiba Hutchinson säger själv till klubbens egna TV-kanal, BJK TV, om att han är glad över att vara i Besiktas och att han ser fram emot att ansluta till klubbens träningsläger för att dra igång med träningarna.

På frågan om vilken position han helst spelar i svarar Atiba att han är en allroundspelare som kan spela på de flesta positionerna på planen.

Besiktas har i och med värvningen av Hutchinson gjort klart med nio spelare till nästa säsong: Günay Güvenc, Gökhan Töre, Pablo Franco, Ömer Sismanoglu, Sezer Öztürk, Serdar Kurtulus, Tolga Zengin och Michael Eneramo samt en ny tränare i Slaven Bilic.