Besiktas och Galatasaray förhandlar med Eskisehirspor

Eskisehirspors president Mesut Hoscan har under det senaste dygnet bekräftat för både Radyospor samt NTV Spor om att både Besiktas och Galatasaray har visat intresse för klubbens 22-årige ytterback Tarik Camdal som har gjort så bra ifrån sig som vänsterback under den första halvan av säsongen att han har förpassat den 35-årige brasilianske veteranbacken Dede, som har varit given som vänsterback i Eskisehirspor under de två säsongerna, upp till läktaren.

Mesut Hoscan har berättat att klubbens värvningsansvariga har inlett förhandlingar med bägge klubbarna.

Eskisehirspor ville i första hand förlänga Tariks kontrakt som går ut efter säsongens slut men det har enligt presidenten uppstått strul med hans agent som har velat fram och tillbaka vilket har lett till att Tarik Camdal har hamnat utanför lagets A-trupp tills vidare.

Ledningen i Eskisehirspor och Tarik Camdals agent kommer under de närmaste dagarna att träffas för att diskutera framtiden där enligt Mesut Hoscan finns flera alternativ.