Galatasarays president: ”Ett år till med Didier Drogba”

Galatasarays president Ünal Aysal deltog under lördagen i en intervju med klubbens egna kanal GSTV’s journalister Iskender Baydar, Ali Sirmen och Murat Sabuncu där han svarade på ett par frågor.

Ünal Aysal berättade bl.a. att han gärna ser att Didier Drogba stannar i klubben i ytterligare ett år. Han pratade också om derbyt mot Fenerbahce på söndagskvällen och sa att det är viktigt med seger mot ärkerivalerna.

Under de senaste dagarna har det varit mycket skriverier i turkiska medier om att UEFA eventuellt kan komma att stänga av Galatasaray pga klubbens ekonomiska situation kopplad till de nya ekonomiska reglerna i UEFA men det dementerades av Ünal Aysal som sa att Galatasaray inte låg i farozonen och klubben ständigt har kontakt med UEFA angående frågan. Om det skulle vara problem med ekonomin så hade klubben fått reda på det inom god tid.