VILA I FRID SÜLEYMAN SEBA

Turkisk fotboll är i sorg. På onsdagskvällen gick Süleyman Seba som var president i Besiktas mellan 1984 och 2000, den längsta tiden i klubbens historia, bort efter att ha varit sjuk under en längre tid.

Süleyman Seba blev efter sin tid som president i Besiktas hedersordförande i klubben och var (är det fortfarande) en mycket uppskattad person inte bara i Besiktas utan inom hela turkiska fotbollen. Under hans era som president vann Besiktas fem liga- och fyra cuptitlar.

Süleyman Seba var inte bara president i Besiktas utan var också fotbollsspelare i klubben men var tvungen att lägga skorna på hylla redan vid 28 års ålder pga problem med menisken. Han gjorde bl.a. tidernas första mål på Inönü stadion mot AIK den 27e november 1947. Inönü som idag är nedriven för att lämna plats åt Besiktas nya arena.

Ett par år efter att ha lagt fotbollsskorna på hyllan så blev han aktiv medlem i Besiktas och så småningom klubbens president. Han var verksam i klubben i långt över 50 år!

VILA I FRID SÜLEYMAN SEBA!