Turkiska cupen: Andra omgången

På tisdagen inleddes den andra kvalomgången i turkiska cupen då lag från Süper Lig, lagen från andra divisionen, PTT 1. Lig samt tredje divisionen (Spor Toto 2. Lig) gör entré.

Förkvalet och första kvalomgången har redan spelats med lag från amatörligorna samt fjärdedivisionen, Spor Toto 3. Lig.

98 lag finns med i andra kvalomgången: 8 lag från Süper Lig, 18 lag från PTT 1. Lig, 37 lag från Spor Toto 2. Lig samt 35 lag som tagit sig vidare från de första omgångarna. Från Süper Lig deltar de tre nykomlingarna: Istanbul Basaksehir, Mersin Idman Yurdu och Balikesirspor samt de fem lagen som slutade på placeringarna 11 till 15 i ligan förra säsongen: Torku Konyaspor, Caykur Rizespor, Eskisehirspor, Kayseri Erciyesspor och Gaziantepspor.

Tisdag
Sebat Proje Trabzon Akcaabat 4-2 Denizlispor (Efter straffar)
Tekirdagspor 1-5 Caykur Rizespor
Bayrampasa 6-5 Adanaspor (Efter straffar)
Corum Belediyespor 5-6 Manisaspor (Efter straffar)
Yeni Diyarbakirspor 1-2 Samsunspor
Osmanlispor 0-2 Kirikhanspor
Bucaspor 2-1 Batman Petrolspor
Konya Anadolu Selcukspor 1-2 Gaziantep B.B.
Kayserispor 7-0 Kahramanmaras B.B.
Göztepe 2-1 Bursa Nilüferspor
Tarsus Idman Yurdu 1-6 Eskisehirspor

Onsdag
Hacetepe Spor 2-4 Torku Konyaspor (Efter straffar)
Cizre Spor 3-1 Aydinspor 1923
Bayburt Grup Özel Idare Genclik Ve Spor 4-2 Pendikspor (Efter straffar)
Ofspor 1-0 Tire 1922 Spor
Diyarbakir B.B. 4-2 Adliyespor (Efter förlängning)
Makina Balcova Yasam Spor 4-2 Balikesirspor (Efter straffar)
Körfez Iskenderun Spor 0-1 Albimo Alanyaspor
Sakaryaspor 8-9 Giresunspor (Efter straffar)
Sariyer 3-0 Turgutluspor
Hatayspor 3-1 Gaziosmanpasa
Tavsanli Linyitspor 7-6 Denizli B.B. (Efter straffar)
Fatih Karagümrükspor 3-2 Bandirmaspor (Efter förlängning)
Inegölspor 2-0 Nigde Belediyespor
Tepecikspor 2-0 Anadolü Üsküdar 1908 Spor
Keciörengücü 2-1 Boluspor
Tuzlaspor 2-0 Kartalspor
Yesil Bursa 1-3 1461 Trabzon
Gölbasispor 5-4 Kirklarelispor (Efter straffar)
Bugsas Spor 0-1 68 Yeni Aksaray Spor (Efter förlängning)
Cankirispor 2-1 Nazilli Belediyespor (Efter förlängning)
Sandiklispor 1-0 Kocael Birlik Spor
Zonguldak Kömürspor 4-2 Gümüshanespor
Ümraniyespor 2-1 Pazarspor
Kahramanmaras 4-2 12 Bingöl Spor (Efter förlängning)
Yeni Malatyaspor 1-0 Eyüpspor
Orduspor 2-1 Birlik Nakliyat Düzyurtspor (Efter förlängning)
Mersin Idman Yurdu 3-0 Kemer Tekirova Spor
Suat Altin Insaat Kayseri Erciyesspor 0-1 Etimesgut Bld. Spor
Adana Demirspor 4-1 Istanbul Güngörenspor
Altinordu 2-0 Menemen Belediye Spor
Fethiyespor 1-0 Derince Spor
Ankaragücü 2-0 Gölcükspor
Karsiyaka 4-5 Altay (Efter straffar)

Torsdag
Ersin Belediyespor 0-5 Gaziantepspor
Elazigspor 3-2 Ayvalikgücü Bld. Spor
Sanliurfaspor 4-6 Sivas Dört Eylül Belediyespor
Antalyaspor 1-3 Büyüksehir Belediye Erzurumspor
Istanbul Basaksehir 1-0 Tokatspor