Basaksehir uttalar sig om Visca, Kerim Frei & Chedjou

Istanbul Basaksehir är väldigt aktiva på transfermarknaden och har redan värvat och sålt många spelare. En som har varit på väg bort är den bosniske yttern Edin Visca som har kopplats ihop starkt med en flytt till Trabzonspor. Nu kommer Istanbul Basaksehir med ett uttalande kring spelaren. 

Klubbens vicepresident Mustafa Saral säger att Visca inte är till försäljning trots att Basaksehir och Trabzonspor har haft ett möte om spelaren:

– Med de transfers vi gör så försöker vi bygga upp en stark stomme i laget. Visca är vår spelare. Det har varit några möten innan träningarna inför säsongen drog igång. Trabzonspors president var i möte med oss, där kom vi inte fram till någon överenskommelse. Vi tänker inte sälja Visca, han är vår spelare till 2021.

Mustafa Saral bekräftar att nyförvärvet Chedjou från Galatasaray är allvarligt skadad och att spelaren blir borta 4-5 månader, därför letar man redan nu en ersättare till spelaren.

Samtidigt bekräftar Saral att man är på jakt efter en ytter och att Kerim Frei finns med på klubbens önskelista.