Nytt uttalande ifrån Antalyaspor angående Samuel Eto’o

Det ryktas mycket kring Antalyaspors kapten just nu. Samuel Eto’o kopplas ihop mer och mer med Fenerbahce för varje dag som passerar trots att Fenerbahce själv har dementerat uppgifterna samt Antalyaspor. Nu har Antalyaspor kommit med ett nytt uttalande angående ryktena kring Eto’o.

I det nya uttalandet lyder meddelandet följande:

24.07.2017 kom det ett uttalande ifrån vår klubb angående vår kapten Samuel Eto’o och trots det så skrivs det fortfarande transferrykten (om Samuel Eto’o). En värdefull spelare för Antalya, att det ska ske en transfer har inte varit och är absolut inte ett alternativ inom vår klubb. Vi vill uppmärksamma allmänheten ännu en gång med att det finns ingen sanning i dessa rykten och att det nyhetspubliceringar kring dessa rykten tar slut.

Antalyaspor A.Ş.

Även Fenerbahce dementerade uppgifterna för några dagar sedan om att man är nära att värva Samuel Eto’o.