Turkiska cupen: Tredje omgången

Resultat från den tredje omgången i turkiska cupen. 56 lag har tagit sig vidare till nästa omgång.

92 lag deltog i turkiska cupens tredje omgång inklusive fem lag från Süper Lig.

Tisdagen den 19e september
Anadolu Bağcılar-Konya Anadolu Selçukspor: 0-1
Tokatspor-Kahramanmaraşspor: 0-1
Şanlıurfaspor-Pazarspor: 1-1 (4-2 efter straffar)
Diyarbekirspor-İstanbulspor: 0-1
Payasspor-Amed Sportif Faaliyetler: 1-3
Bandırmaspor-Çorum Belediyespor: 0-1
Menemen Belediyespor-Darıca Gençlerbirliği: 4-2
Muğlaspor-Etimesgut Belediyespor: 1-1 (2-3 efter straffar)
SBS İnşaat Kırklarelispor-Niğde Belediyespor: 1-3
Bodrum Belediyesi Bodrumspor-Gazişehir Gaziantep: 2-3
Van Büyükşehir Belediyespor-Kayserispor: 0-1
Balıkesir Baltok-Kars 36 Spor: 1-1 (5-6 efter straffar)
Boluspor-Sinopspor: 3-0
Mersin İdmanyurdu-Orhangazi Belediyespor: 3-5
Kemerspor 2003-Sivas Belediyespor: 0-1

Onsdagen den 29e september
İnegölspor-Evkur Yeni Malatyaspor: 0-2
Baysal İnşaat Düzyurtspor-Gümüşhanespor: (4-4)  (3-4 efter straffar)
Batman Petrolspor-Göztepe: 3-1
Sancaktepe Belediyespor-Elazığspor: 2-4
Erzin Belediyespor-Fatih Karagümrük: 1-2
Hatayspor-Ergene Velimeşespor: 1-0
Kozan Belediyespor-Adanaspor: 1-3
Hacettepe-Yeni Altındağ Belediyespor: 1-2
Keçieröngücü-Silivrispor: 3-1
Kastamonuspor 1966-Ofspor: 1-3
Denizlispor-Düzcespor: 1-0
Tuzlaspor-Zonguldak Kömürspor; 1-0
Bergama Belediyespor-Sarıyer: 0-2
Yeşil Bursa-Karşıyaka: 3-1
Kocaeli Birlikspor-Edirnespor: 2-2 (3-5 efter straffar)
Akın Çorap Giresunspor-Cizrespor 3-1
Altay-Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor: 0-0 (6-7 efter straffar)
Altınordu-Sultanbeyli Belediyespor: 1-0
Bucaspor-Pendikspor: 2-0
Adana Demirspor-Bayrampaşa: 3-0
Gaziantepspor-Tire 1922: 0-3
Manisaspor-Arsinspor: 4-1
Samsunspor-Ankara Demirspor: 3-3 (1-3 efter straffar)
Fethiyespor-Nazilli Belediyespor: 2-0
Bursaspor-Tarsus İdmanyurdu: 4-0

Torsdagen den 21a september
Anagold 24Erzincanspor-
Eskişehirspor : 4-2
Eyüpspor-Sakaryaspor: 2-1
Kızılcabölükspor-Ümraniyespor: 2-1
Demir Grup Sivasspor-BUGSAŞ Spor: 3-0
Afjet Afyonspor-MKE Ankaragücü: 2-0
Çaykur Rizespor-Nevşehirspor Gençlik: 3-0