Trabzonspor: ”Vi kommer ta fram flera spelare som Yusuf & Abdülkadir”

Trabzonspors två supertalanger, Yusuf Yazici & Abdülkadir Ömür, har blivit ordinarie i Trabzonspor och tagit inledningen av ligan med storm.

Överallt i media och i fotbollsstudior i Turkiet snackas det flitigt om dessa två talanger och deras talang på fotbollsplanen har lockat till sig intresse av flera storklubbar ute i Europa.

Klubbens generalsekreterare Gencaga Meric säger att klubben kommer att ta fram fler talanger som Yusuf Yazici och Abdülkadir Ömür:

– Vårt sätt att tänka, vårt sätt att utveckla (vår ungdomsverksamhet) ska gynna oss i framtiden. Sedan utvärderar vi vår klubb och vårt system som vi arbetar med. Detta är Trabzonspors spelare (Yusuf & Abdülkadir). De kommer fortsätta att bidra mycket till vårt lag. Det kommer att komma flera Yusufs och Abdülkadirs från vår ungdomsakademi. De kommer bli fler under den kommande tiden framför oss, sade Meric.