OFFICIELLT: Galatasaray säljer Badou Ndiaye till Stoke för rekordsumma

Den 28-årige mittfältaren Badou Ndiaye lämnar Galatasaray för spel i Stoke och blir samtidigt klubbens dyraste försäljning någonsin.

Galatasaray värvade Ndiaye från Osmanlispor inför säsongen för 7,5 miljoner Euro. Han skrev på ett fyraårskontrakt men redan efter en halv säsong lämnar han klubben. Ndiaye hade redan innan han skrev på för Galatasaray i somras ögonen på sig från klubbar i Premier League. Och nu har en flytt till England blivit verklighet.

Galatasaray har meddelat börsen i Istanbul om att klubben har kommit överens med Stoke om en övergångssumma på 16 miljoner Euro. Det innebär att Ndiaye blir klubbens dyraste försäljning någonsin. Det tidigare rekordet var Arda Turans övergång till Atletico Madrid på 13 miljoner Euro, tätt följd av Brumas övergång till Red Bull Leipzig för 12,5 miljoner Euro.

Galatasaray har också rätt till 15 % av en eventuell vidare försäljning.