Guti och Ilhan Mansiz på plats hos Besiktas

Guti och Ilhan Mansiz har inlett sina nya jobb som assisterande tränare till Senol Günes i Besiktas.

Duon anslöt under onsdagen till klubbens träningsläger i Österrike.

Guti kom till Besiktas inför säsongen 2010/11 och lämnade klubben i november 2011 efter dispyt med dåvarande ledningen. Det blev totalt 40 tävlingsmatcher i klubbens tröja. Under sin första säsong i klubben var han med och vann turkiska cupen.

Ilhan Mansiz spelade i Besiktas i 2,5 säsonger innan han lämnade klubben för spel i Japan där han skrev på för Vissel Kobe efter halva säsongen 2003/04. Under sin första säsong (01/02) i Besiktas blev han delad skytteligavinnare i Süper Lig på 21 mål tillsammans med Arif Erdem. Under den andra säsongen blev det bara 7 mål på 23 ligamatcher men var mycket skadedrabbad under den säsongen. Och under hans sista säsong i Besiktas var han delaktig i klubbens ligatitel den säsongen efter att ha gjort 8 mål på 13 ligamatcher innan han flyttade till Japan. Totalt blev det 36 mål på 58 tävlingsmatcher i Besiktas-tröjan.

LÄS OCKSÅ:
Guti blir assisterande tränare i Besiktas

***