Akhisarspor sparkar Safet Susic

Akhisarspor har gått skilda vägar med tränaren Safet Susic.

Akhisar blir därmed den första klubben i Süper Lig den här säsongen som byter tränare. Klubben ligger sist i ligan efter fem omgångar med två poäng och har fortfarande inte vunnit någon match ännu.

Safet Susic tog över tränarjobbet inför den här säsongen sedan klubbledningen inte lyckats komma överens om ett nytt kontrakt med förra årets succétränare Okan Buruk. Okan ledde Akhisarspor till guld i turkiska cupen vilket var klubbens allra första titel i historien. Cuptiteln ledde till att Akhisarspor för första gången i klubbens historia spelar i Europa den här säsongen.

Akhisarspor spelar i Grupp J i Europa League tillsammans med Sevilla, Krasnodar och Standard Liege. Med två dagar kvar till hemmapremiären mot Krasnodar står klubben utan någon tränare men hoppas göra klart med någon tills dess.

I Akhisarspor spelar Daniel Larsson som inte var med i matchtruppen i den senaste ligamatchen mot Ankaragücü. Larsson har inte heller blivit anmäld i Akhisarspors trupp till Europa League.

LÄS OCKSÅ:
Akhisarspors trupp till Europa League