Bomben: Istanbul Basaksehir vill ha Mesut Özil

Istanbul Basaksehir vill ha Mesut Özil och skulle spelaren själv vilja komma så har klubbens president sagt att de ska göra allt för att kunna värva honom. 

Klubbens president Göksel Gümüsdag har i ett reportage med tyska Bild sagt att klubben är intresserade av Mesut Özil:

– Jag hoppas våra vägar korsar en dag i Basaksehir. Om han skulle vilja komma till oss så skulle vi göra allt för att värva honom. Det är en mycket värdefull spelare, ska presidenten ha sagt.

Utöver Istanbul Basaksehir så kopplas Mesut Özil ihop med Inter och tidigare har det funnits spekulerats en hel del om Fenerbahces intresse för spelaren då Özil själv har öppnat för en flytt till Turkiet i framtiden.

Samtidigt skriver The Times att Özil kan lämna Arsenal redan i januari på lån om inte det blir en permanent transfer för den 31-årige playmakern som inte prioriteras så mycket av Unai Emery som är manager i Arsenal.