Stjärnan utanför truppen – här är anledningen

Kasimpasa har gått som tåget under hösten och har haft ett starkt år såhär långt.

Efter att ha lyckats behålla Trezeguet samtidigt som Mbiaye Diagne har öst in mål så slåss Kasimpasa om Europa-platserna. Däremot har den förstnämnde, Trezeguet, eller Ahmed Hassan som han egentligen heter, kommer bli lämnad utanför truppen.

Anledningen är att Trezeguet ska ha träffats med en klubb gällande en transfer utan klubbens tillstånd. Kasimpasas sportchef Nursal Bilgin bekräftade uppgifterna och sade att klubbens president Turgay Ciner kommer ge det slutgiltiga beskedet.

Sportchefen bekräftade samtidigt att det inte finns någon utköpsklausul och att kontraktet förlängde i somras och att klubben som Trezeguet ska ha träffat är inte Fenerbahce utan en utländsk klubb som han inte namngav.