Fenerbahce värvar mittback från Yeni Malatyaspor

Fenerbahce har gjort klart med 26-årige mittbacken Sadik Ciftpinar från succélaget Yeni Malatyaspor.

Yeni Malatyaspor ligger på tredjeplats i tabellen efter halva säsongen med 29 poäng och har sex poäng upp till Istanbul Basaksehir. Laget har släppt in näst minst mål (16) i ligan efter Basaksehir (9) efter 17 omgångar. En stor del i lagets succé har varit mittbacken- och lagkapten Sadik Ciftpinar som har varit med på klubbens resa från tredjeligan (TFF 2. Lig) till Süper Lig på tre säsonger.

Det har väckt intresse från de större klubbarna i Turkiet och tidigare bekräftade Yeni Malatyaspors president att klubben hade varit i samtal med både Besiktas och Fenerbahce.

På lördagen blev Sadik klar för Fenerbahce efter att ha skrivit på ett avtal som sträcker sig till juni 2022 och efter kontraktsskrivningen sa han att hans barndomsdröm gick i uppfyllelse. På klubbens officiella Twitter-konto har man publicerat bilder på när Sadik har på sig Fenerbahce-tröjan som barn.