Engelska storklubben scoutar Trabzonspors stortalanger

Trabzonspors två stortalanger, Abdülkadir Ömür och Yusuf Yazici, fortsätter att dra till sig intresse.

Efter matchen  mot Kayserispor som Trabzonspor vann med 4-2 och både Yusuf och Abdülkadir gjorde varsitt mål i matchen och Abdülkadir såg även till att göra en assist inför ögonen på scouter som var på plats för att följa dem båda.

Efter matchens slutsignal bekräftade klubbens president, Ahmet Agaoglu, att Lille och Manchester United hade sina scouter på plats för att följa båda spelarna:

– Våra spelare blir alltid scoutade och det är många som har följt dem under en lång tid. Det har varit scouter på plats förra matchen och matchen innan dess också. Om ni frågar vem som var på plats idag så hade Lille och Manchester United sina scouting-team här på arenan. Om stora klubbar från Europa fortsätter att komma och scouta våra spelare så är vi stolta över det här, sade presidenten.