Kasimpasa lånar mittback från Porto

Kasimpasa lånar in mittback från Porto.

Kasimpasa klarade sig kvar i Süper Lig nätt och jämnt den gångna säsongen. När säsongen var färdigspelad var det bara två poäng ner till Bursaspor under nedflyttningsstrecket.

Nu satsar klubben vidare inför nästa säsong. Från den portugisiska storklubben hämtas den 1,93 meter långa mittbacken Jorge Fernandes på lån. Fernandes har spelat i Porto sedan han var 10 år men har ännu inte slagit in sig i klubbens A-lag även om det har blivit debut där. Det har istället blivit spelat i klubbens andralag som spelar i Portugals andradivision. Under de två senaste säsongerna har han blivit utlånad till Tondela som spelar i högsta ligan.

Fernandes var U21-landslagsspelare för Portugal och spelade i senaste EM-kvalet till U21-EM 2019. Portugal kom tvåa i sin kvalgrupp och förlorade senare playoffmatchen mot Polen med totalt 2-3.

Kasimpasa lånar Fernandes från Porto under en säsong. Oklart i skrivande stund om klubben har köpoption.