Giovani dos Santos till Galatasaray på lån! *Uppdaterad*
Nu är det bekräftat, efter flera veckor av spekulationer är Giovani dos Santos äntligen klar för Galatasaray. Klubben har kommit överens med Tottenhamn om ett låneavtal till slutet av säsongen.
**********************************************************************************************************
Giovani är 20 år gammal och kommer närmast från Tottenhamn men tiden i England har varit allt annat än bra för den förre supertalangen som sades skulle slå igenom med dunder och brak i Barcelona för några säsonger sedan. Under tiden i England har han också bl.a. varit utlånad till Ipswich där han gjorde succé men kunde inte upprepa det i Tottenhamn och nu återförenas han med sin gamle tränare Frank Riijkaard. I Galatasaray kommer Giovani att spela med nr. 30 på ryggen och han förväntas landa i Istanbul under torsdagen runt klockan 17.30 (turkisk tid).
Det ska bli mycket intressant att se vad han kan hitta på i Galatasaray efter ett par misslyckade år i England.
Giovani kommer att stanna kvar till slutet av säsongen och enligt uppgift har Galatasaray en köpoption som klubben kan använda sig av när lånetiden går ut.