Kris i GS

0-1 på hemmaplan i ett otroligt viktigt derby som skulle innebära häng på toppen eller inte, en förlust som sätter hela klubbens existens på högsta nivå på spel. Detta Galatasaray med spelare som Elano, Gio, Neill, Servet, Arda, Jo etc etc kan snart vara historia, målsättningen med denna säsong har hela tiden varit att hamna  på en Champions League plats, nu kan det som inte får hända, att man missar Champions League ske, då Galatasaray i och med poängtappet hamnat på en urusel 4:e plats. Fullsmockade Champions League matcher på Nya arenan är snart blott en fantasi och mycket tyder på att den otroligt belastade GS ekonomin och lånen som är tagna med planeringen att man nästa år ska få in stora pengar, kan nu innebära att laget är på väg mot ett förfall.

Adnan Polat som igår valdes till ordförande (baskan) kan nu vara på väg att sätta hela klubbens existens på högsta nivå på spel efter tunga ekonomisk investeringar på spelare. En källa inom klubben säger att man planerat för framgång när man valde denna trupp, men nu kan en av investeringarna, Leo Franco, innebära att Galatasaray inte hamnar på den stora scenen och går miste om tiotal miljoner euro, pengar som är skillnaden mellan en fortsatt existens och ett fritt fall.

105 år av anrik historia, på väg mot sitt slut?