Besiktas möter Hajduk Split i träningsmatch

Besiktas spelar på torsdagen en träningsmatch mot Hajduk Split på bortaplan i Kroatien.

Laget reste tidigt under onsdagen till Kroatien för att ladda upp inför matchen och med på resan fanns också klubbens president Fikret Orman, andra styrelseledamöter samt klubbens fotbollsdirektör Önder Özen.

Spelare som är uttagna till sina respektive landslag samt skadade Oguzhan Özyakup och Ismail Köybasi som rehabtränar i Istanbul istället följde inte med på resan.

Truppen i sin helhet
Cenk Gönen, Günay Güvenç, Emre Metin, Necip Uysal, Gökhan Süzen, Bruno Dentinho, İbrahim Toraman, Pedro Franco, Michael Eneramo, Serdar Kurtuluş, Manuel Fernandes, Uğur Boral, Ramon Motta, Mehmet Akgün, Filip Holosko, Ömer Şişmanoğlu, Sezer Öztürk, Julien Escude.

Matchen mot Hajduk Split börjar 19.00 turkisk tid.

Till Er som inte vet så var det i Hajduk Split som Besiktas’ nuvarande tränare Slaven Bilic en gång i tiden inledde sin kommande framgångsrika fotbollskarriär som 9-åring. Efter 11 år i klubbens ungdomsverksamhet fick han ett proffskontrakt som 20-åring 1988 och spelade fem år i klubben innan proffsspel i Europa väntade för att därefter återvände till Hajduk 2001 för att avsluta sin karriär.

Det var också i Hajduk Split som Bilic inledde sin tränarkarriär 2001.