VIDEO: Galatasaray på väg mot ligaguldet efter segern i derbyt mot Besiktas

Galatasaray tog under söndagskvällen inför säsongens bästa publiksiffra, 47 348 åskådare, ett stort steg mot klubbens tjugonde ligatitel genom historien efter att ha vunnit derbyt mot Besiktas med 2-0.

Säsongens bästa publiksiffra för Galatasaray bjöd också på ett sprakande tifo med bl.a. en retsam hälsning till klubbens konkurrenter, Besiktas och Fenerbahce på en banderoll på en av långsidorna med texten ”Herkes Rütbesini Bilecek” vilket betyder ”alla ska få veta sin rang”.

När matchen startade var det Galatasaray som satte ett högt tempo och hemmalaget tog också ledningen i den 11e minuten efter mål av mittfältaren Yasin Öztekin som själv tog vara på sin retur från Besiktas’ målvakt Günay Güvenc och gjorde sitt 4e ligamål för säsongen. Besiktas var mycket nära att svara nästan omgående men Demba Ba’s nick på Jose Sosa’s frispark tog i stolpen och Yasins mål blev den enda i första halvleken.

I den andra halvleken jagade Besiktas ett kvitteringsmål i första hand då laget var i behov av tre poäng inför den sista omgången för att fortfarande ha en chans att nå Champions League nästa säsong och skapade också ett par målchanser men fick aldrig hål på Galatasaray som noterbart höll nollan för sjätte ligamatchen i rad.

Istället kunde den holländske mittfältsstjärnan Wesley Sneijder skjuta in sitt 10e ligahmål för säsongen med vänsterfoten precis utanför straffområdet. Galatasaray som vann sin sjätte raka ligamatch och åttonde seger på de nio senaste ligamatcherna är nu sex poäng före Fenerbahce som möter Istanbul Basaksehir på måndagskvällen på bortaplan.

Galatasaray behöver bara en poäng i sista matchen mot Caykur Rizespor på bortaplan för att bli ligamästare men kan bli det också redan under måndagskvällen om Fenerbahce tappar poäng.

Både Galatasaray och Fenerbahce har inför- och under säsongen pratat mycket om att just deras klubb ska bli den första turkiska klubben med fyra stjärnor ovanför klubbmärket på matchtröjan något som Galatasaray nu är mycket nära att genomföra. Klubbarna i Turkiet får en stjärna för var femte ligaguld.

Notis: Galatasarays tidigare bästa publiksiffra låg på 37 105 som kom i omgången innan mot Genclerbirligi.

Målen och höjdpunkterna från matchen