Fenerbahces måltavla Hakim Ziyech till försäljning!

Fenerbahce som är ute efter att värva en ny nummer tio till laget har ställt in siktet på FC Twentes Hakim Ziyech. Klubbens intresse i spelare är välkänt och nu kommer nästa nyhet som kan få en övergång att bli av inom en snar framtid. 

Spelarens klubb FC Twente bekräftar att man kan sälja Ziyech den här veckan för att täppa till de ekonomiska problem som klubben har. Däremot varnar klubbens ordförande Ted van Leeuwen att man inte kommer sälja honom billigt och att potentiella köpare inte behöver slösa sin tid på att försöka förhandla ner priset på spelaren.

Den 23 årige mittfältaren var i princip överens med Fenerbahce om ett kontrakt som var värt 1,7 miljoner euro per år. Däremot vill Twente ha 10 miljoner för sin stora talang. Hakim stod för hela 17 mål och 12 assist på 34 matcher förra säsongen. Hakim Ziyech som föddes i Holland har valt att representera Marockos landslag.

Den marockanska mittfältaren har tidigare spelat i SC Heerenveen och är även jagad av Serie A-klubben Napoli.