Rensning i Turkiets fotbollsförbund (TFF)

Det Turkiska Fotbollsförbundet (TFF) har genomfört stora rensningar inom ledet. På fotbollsförbundets officiella hemsida bekräftar man att 94 personer har fått sparken  och även elva personer har fått sina avskedsansökan godkända. Under torsdagen lämnade ytterligare nio personer sin post i det Turkiska fotbollsförbundet. Läs mer om anledningarna och händelserna inom det Turkiska fotbollsförbundet. 

Under tisdagen bekräftade på sin officiella hemsida att man har  sparkat 94 personer. Bland dessa ska de som har fått lämna vara huvuddomare, linjedomare, observatörer, nationella och regionala medlemmar.

Även elva representanter och medlemmar för det Turkiska fotbollsförbundet ska ha lämnat efter att deras avgångar har accepterats och är nu helt uteslutna är fotbollsförbundet. Bland dessa ska det vara en högt uppsatt representant, följt av åtta andra representanter.

Under torsdagen den fjärde augusti 2016 bekräftade TFF att nio personer från hälsonämnden inom förbundet (bland annat från Anti-doping kommittén och verkställande utskottet) ska ha fått sina avskedsansökan godkända av förbundet.

De personer som nu har sparkats ur TFF sägs vara kopplade till Fethullah Gülen och FETÖ som rapporterats ligga bakom den misslyckade kuppen mot Turkiet den 15e juli i år.

Fenerbahce har i ett uttalande sagt att samma grupp ligger bakom mutanklagelserna gentemot klubben och ämnet är något som diskuterats mycket de senaste dagarna i Turkiet. Det  ska bland annat ha varit i dess intressen att störta klubbens president Aziz Yildirim enligt diverse uttalanden i turkisk media. Aziz Yildirims följande brev till fansen från ett par dagar sedan publicerades på klubbens hemsida, läs hela brevet här (obs: turkiska)

Fenerbahce som blev anklagad för mutanklagelser den 3 juli 2011 blev såväl utslängda av Champions League-deltagande och samtidigt dömdes Aziz Yildirim till fängelse. Förra året blev dock klubben och presidenten friade från alla anklagelser och straff tillsammans med flera personer som hade blivit straffade i ’mutskandalen’.

Många av åklagarna i fallet från ”Mutskandalen” ska ha blivit arresterade själva efteråt och varit kopplade till Gülens organsiationer enligt Turkish-football.com

Ligastarten och de internationella matcherna ska spelas som planerat trots de senaste händelserna enligt TFF:s president Yildirim Demirören.