ANALYS: Grupp G i Champions League

Besiktas lottades in i Grupp G i Champions League 2017/2018 tillsammans med Monaco, Porto och Leipzig

Spelschemat presenterades efter lottningen och det står klart att Besiktas börjar på bortaplan mot Porto.

Lagen från respektive pott: Monaco från pott 1, Porto från pott 2, Besiktas från pott 3 och Leipzig från pott 4.

 

AS Monaco (Frankrike)

Monaco känns på förhand som favoriter till att vinna gruppen och bör vara det också. Klubben hade en stor succé förra säsongen och slog ut bland annat Manchester City & Borussia Dortmund och imponerade med sin attraktiva offensiva fotboll. Det tog däremot stopp emot Juventus i semifinalerna. Monaco vann ligan förra säsongen före Paris Saint Germain och tränaren Jardel och spelarna vill följa upp den starka säsong med liknande resultat och framgång.

Flera tongivande spelare har lämnat Monaco efter succésäsongen. Vänsterbacken Benjamin Mendy och yttermittfältaren Bernardo Silva har lämnat för Manchester City för 51,75 miljoner pund och 45 miljoner pund. Samidigt knep Chelsea den defensive mittfältaren Tiemoue Bakayoko för 36 miljoner pund. Supertalangen Kylian Mbappés framtid är högst osäker och den unge anfallaren kopplas ständigt ihop med Real Madrid och PSG för summor över 100 miljoner pund. Däremot har laget även investerat i nya spelare. 20-årige stortalangen Youri Tielemans har köpts in ifrån Anderlecht för 22 miljoner pund och man har även värvat Terence Kongolo från Feyenoord för 13 miljoner pund. Målvakten Subasic har fått backup av Diego Benaglio från Wolfsburg och unge anfallaren Adama Diakhaby har hämtats in från Rennes. Överlag har Monaco sålt dyrt och köpt billigt och värvat unga spelare (förutom erfarne och rutinerade Benaglio som är 33 år gammal).

Utöver det är den pånyttfödde anfallaren Radamel Falcao kvar i laget. Falcao som har haft mycket otur med skador sedan han lämnade Atletico Madrid för Monaco, spenderade två misslyckade säsonger i England (En i Manchester United och en i Chelsea) innan han återvände till Monaco och gjorde hela 30 mål förra säsongen, varav 21 i ligan.

Andra viktiga spelare i laget är: mittbacken Kamil Glik, högerbacken Djibril Sidibé, defensive mittfältaren Fabinho som har ryktats vara på väg bort till större europeiska klubbar och Thomes Lemar som är 21 år gammal och är en annan stor talang som drar intresse från bland annat Arsenal och Tottenham.

Detta Monaco är som ifjol mycket intressant trots att man har tappat tre tongivande spelare. Monaco har fortfarande ett ungt lag som spelar en snabb, rörlig och attraktiv fotboll.

Monaco har aldrig mött Besiktas förut men slog ifjol ut Fenerbahce i playoff till Champions League efter att ha vunnit 3-1 hemma och förlorat 2-1 borta. De har mött Galatasaray sex gånger och vunnit tre av mötena, spelat oavgjort en och förlorat två gånger. Senast de spelade mot varandra var i gruppspelet av Champions League 2000/2001 och då slutade matcherna 4-2 Monaco och 3-2 Galatasaray.

Största bedriften i Champions League: Finalist 2003/2004. Förlorade 3-0 mot Porto.

 

FC Porto (Portugal) 

Porto är ett klassikt europeiskt storlag. Även om framgångarna har inte har varit många som förr så är det ett lag som allt som oftast spelar i Europa och Champions League. Så har det däremot inte varit de senaste åren även om man förra säsongen tog sig till åttondelsfinaler i CL så har de senaste säsongerna varierat med vartannat år i Europa League. Även då har man inte lyckats ta sig längre än kvartsfinaler. 2011 vann däremot UEFA Europa League med spelare som Falcao och Hulk i laget.

Jag säger att detta är ett klassiskt europeiskt storlag då de har vunnit turneringen två gånger tidigare (en gång Champions League och en gång Europacupen som det hette en gång i tiden). Två Europa League-titlar (en Europa League-titel & en UEFA-Cup titel), en UEFA-supercup och tre gånger finalister, finalist en gång i UEFA-cupvinnarcupen.

Däremot har de gamla stordagarna avtagit och dagens Porto har det tufft både ute i Europa och hemma i Portugal. Senast man vann den portugisiska ligan var 2013 (har vunnit ligan 17 gånger totalt)och senast man blev inhemska cupmästare var 2011 (har vunnit cupen 11 gånger totalt). Förra säsongen fick man se sig besegrade till Benfica i ligan och klubben har gått titellösa sedan 2013.

Under sommaren har man tappat tre tongivande spelare i laget: Anfallare Andre Silva har lämnat för AC Milan, medan mittfältaren Ruben Neves har flyttat till Hull i England och försvararen Bruno Martins-Indi är klar för Stoke i engelska Premier League. Den enda “stor”värvningen som har gjorts i sommaren är Oliver Torres, offensiv mittfältare, som kom in från Atletico Madrid. Däremot har Aboubakar återvänt till klubben efter lån till Besiktas förra säsongen och ser ut att vara kvar i klubben efter en stark vårsäsong hos de turkiska mästarna. Andra bekantingar  för turkiska fotbollssupportrar är Abdoulaye Ba och Fabiano som har varit utlånade till Fenerbahce minst en gång under de senaste två åren och Josue som var utlånad till Galatasaray.

Ska även tilläggas att Porto är lite av ett spöklag för de turkiska lagen och har aldrig förlorat mot turkiskt motstånd. Porto har stött på turkiskt motstånd 8 gånger och har vunnit 6 gånger och spelat oavgjort 2 gånger. Bland Besiktas har man mött två gånger och vunnit 3-1 samt spelat 1-1. De två andra turkiska lagen som de har mött är Denizlispor i UEFA-cupen (6-1 vinst och 2-2 oavgjort) och Fenerbahce i Champions League (vinster med 3-1 och 2-1)

Största bedriften i Champions League: Mästare 2004 & 1987

 

RB Leipzig (Tyskland)

Att RB Leipzig kom från pott 4 var den största nitlotten då detta är det starkaste laget i från den fjärde potten. RassenBall Leipzig som är klubbens fullständiga namn grundades så sent som 2009 och har haft en raketfart i sin utveckling inom den tyska fotbollen. Laget gör premiär i Champions League och bör känna sig nöjda med gruppen de fick då de andra grupperna har i princip lag som har nått långt i Champions League flera år i rad och som är etablerade inom turneringen. För att förstå hur de hamnade här och varför de på så kort tid spelar Champions League måste vi ta oss en titt på klubbens historia och grundande:

RB Leipzigs grundade och styrande av klubben har starkt kritiserats i Tyskland och även på andra håll de senaste åren. RB Leipzig är grundade och en del av Redbull-koncernen som har fem olika fotbollslag runt om i världen. Redbull Salzburgs ägare,  Dietrich Mateschitz, köpte år 2009 upp licensen för femtedivisionslaget SSV Markranstädt och sade att målet var att nå Bundesliga inom fem år och sedan även Champions League. Även om tidsplanen inte höll exakt så tog dem sig till Bundesliga inför förra säsongen och i år ska de spela Champions League. Tysk fotboll bygger likt svensk fotboll på 51%-regeln, det vill säga att föreningen ska ha sista ordet och vara majoritetsägare av fotbollsklubben för att ingen extern investerare kan komma och ta över klubben. Det är här som konceptet har krockat för RB Leipzig och rapporter har antytt på att klubben har brutit mot dessa regler i lägre divisionerna då de få medlemmarna och styrelsemedlemmarna ska även ha varit en del av Redbull-koncernen och ska aldrig ha stoppat ett beslut från företaget som ha styrt och ställt inom klubben. Klubben har anklagats för att vara en “kommersiell klubb”, “plastklubb” och mycket mer efter att ha brutit mot regler om hur medlemskapet ska fungera och mött stark kritik av andra tyska fotbollslag. Klubben har bland annat ifrågasatts av Dortmunds VD Hans-Joachim Watzke om det moraliska agerandet i klubben. Klubben nekades att få namnet Redbull Leipzig av det tyska fotbollsförbundet och istället döptes klubben till RassenBallsport Leipzig och förkortas idag som RB Leipzig.

Leipzigs transferaktivitet hittills denna sommaren har varit bland annat att den turkiske mittbacken Atinc Nukan har lånats ut till Besiktas och Davie Selke samt Oliver Burke har lämnat klubben permanent. Samtidigt har två av lagets bästa spelare ryktats vara på väg bort hela sommaren men ser nu ut att vara kvar. Dessa är Naby Keita och svenske mittfältaren Emil Forsberg som blev assistkung i Bundesliga förra säsongen. Samtidigt har man värvat den portugisiske yttermittfältaren Bruma från Galatasaray för 11,25 miljoner pund och investerat 11,75 miljoner pund på Jean-Kauvin Augustin från PSG.

Förra säsongen gjorde Leipzig sin åttonde säsong som fotbollsklubb och sin första någonsin i Bundesliga. En mycket stark höstsäsong tog dem upp till förstaplatsen av ligan och laget utmanade landets största fotbollslag Bayern München för ligatiteln. Framtill vecka 13 och  3:e december 2016 hade man inte förlorat en enda ligamatch och laget hade vunnit tio matcher och spelat oavgjort tre matcher. Först i den 14:e omgången kom första förlusten i ligaspelet borta mot Ingolstadt 1-0 och sedan omgång 16 där Leipzig förlorade 3-0 borta mot Bayern Munchen. Vårsäsongen var inte lika stark men säsongen var ändå godkänd då man slutade 2:a i ligan, före Borussia Dortmund (!) och 15 poäng upp till mästarna Bayern München.

Besiktas blir det första turkiska motståndet någonsin för RB Leipzig.

Största bedriften i Champions League: Klubben har aldrig spelat en match inom Champions League-sammanhang förr.

 

Kort om Besiktas inför Champions League 2017/18: 

De turkiska ligamästarna har vunnit ligan två år i rad och har utvecklats markant de senaste åren. Medan de två stora rivalerna Fenerbahce och Galatasaray har tappat och inte ens kunnat utmana om ligatiteln eller ens varit nära att rubba Besiktas så har klubben utifrån ekonomiska perspektiv också växt och blivit starkare. I slutet av förra decenniets gjorde klubben en stor satsning som slog fel. Quaresma, Guti, Simao, Hugo Almeida, Fernandes var en del av de stora spelarna som värvades in men skulderna blev större och de sportsliga framgången uteblev.

Det är annorlunda nu även om Quaresma finns fortfarande kvar i laget till skillnad från dem andra spelarna från den förra satsningen. Besiktas har investerat väl i sin spelartrupp med smarta värvningar och lyckats åstadkomma sportsliga framgångar på plan. Klubbens nya moderna arena, Vodafone Park, som ligger precis vid Bosporen är världsklass och laget åkte ut på straffar i kvartsfinalerna av Europa League förra säsongen efter att ha slutat trea i sin CL-grupp bakom Napoli och Benfica.

Klubbens varumärke har expanderats och i somras spelade klubben försäsongsmatcher i Asien. Klubben har slagit till med några riktigt tunga värvningar denna sommaren där den störste är mittbacken Pepe från Real Madrid. Pepe har varit ordinarie i stort sett under hela sin tid i Real Madrid. Pepe kommer med två raka CL-titlar i bagaget och utöver Pepe har klubben värvat in spelaren som var en av de vassaste i turkiska ligan förra säsongen, Jeremain Lens. Gary Medel har hämtats in från Inter och från samma klubb har man även köpt loss Caner Erkin. Efter att man inte lyckades behålla Aboubakar har Besiktas gjort klart med Alvaro Negredo. Anderson Talisca som såg ut att vara på väg till Manchester United och inte fortsätta i Besiktas är tillbaka. Det enda riktiga avbräcket är Marcelo, många supportrar såg framemot att se Marcelo-Pepe bilda ett mittförsvar men det är tydligt att de turkiska mästarna har förstärkt sitt lag under sommaren och har nu som mål att ta sig vidare ur gruppen i Champions League.

Besiktas största bedrifter i Champions Leauge: Kvartsfinaler i Europacupen 1986/1987.

 

Vilka går vidare ur gruppen?

Detta är en öppen grupp där alla lagen spelar en attraktiv anfallsfotboll. Jag är övertygad om att vi kommer få se mycket mål i denna gruppen och favoritskapet ligger naturligtvis hos Monaco. De är i en nivå för sig gentemot de tre andra klubbarna men dessa tre klubbarna har kapaciteten för att kunna rubba, ta poäng och vinna över Monaco. Sedan så ryktas det fortfarande om Monacos supertalang Mbappé ska lämna och även för den andra stortalangen Thomas Lemar och navet i mittfältet Fabinho finns det rykten om att de är på väg bort. Det finns stort intresse för dessa spelarna i marknaden och skulle Monaco få in bud som de inte kan tacka nej till så är det även lite tid kvar att hinna hitta ersättare till just alla tre. Tre nyckelspelare från fjolåret har redan lämnat laget, skulle tre stycken till lämna så har Monaco i praktiken ett nytt lag som behöver byggas. Jag tror dock inte att Monaco hamnar i den situationen.

Jag tror Besiktas har bra chanser på andra platsen och efter Monaco, har de starkast lag på pappret. Besiktas har bra spelare på varje position och viktigt blir att ha ett kompakt och ett försvar som inte läcker. Besiktas gjorde jobbet framåt men släppte in alldeles för många mål och även enkla mål vilket också var anledningen till varför man inte gick vidare ur gruppen i CL (släppte in tre mål hemma mot Benfica och sex mål borta mot Dynamo Kiev) och blev utslagna av Lyon i Europa League (Besiktas bjöd på två mål inom loppet av två minuter på bortaplan i matchens slutminuter) Får Besiktas redan på sin defensiv samtidigt som anfallet har förstärkt med Negredo och Lens (som gjorde flest assist i Super Lig förra året) så kommer Besiktas att undvika många oavgjorda matcher också och börja vinna mer. I övrigt vet Besiktas hur de ska föra en match på bortaplan. Mot gruppens tuffaste motståndare förra året tog man ett kryss borta mot Benfica och en vinst mot Napoli i Italien. Förnedringsmatchen förra året i Kiev berodde mycket på att försvararen Beck åkte på ett rött kort tidigt i matchen och allt gick utför de turkiska mästarna.

Detta blir Leipzigs första Europa-äventyr någonsin och Porto som inte har förstärkt laget så mycket under sommaren tror jag kommer att prioritera den inhemska ligan.

Poängen som kommer att skilja emellan de olika lagen i grupp G kommer inte vara många och jag tror även det kan avgöras på målskillnad/inbördes möten och tror att gruppen slutar som följande:

  1. Monaco
  2. Besiktas
  3. RB Leipzig
  4. FC Porto