OFFICIELLT: Emre Mor har skrivit på för Celta #UPPDATERAD#

Turkiska landslagsspelaren Emre Mor lämnar Dortmund och Bundesliga för spel i Celta och La Liga.

Celta har ännu inte officiellt gjort värvningen av Emre men en bild som fått spridning i spanska medier visar hur Emre med en Celta-tröja på sig håller i en penna och har papper framför sig. Enligt stadens tidning Faro de Vigo så är kontraktet på fem år, fram till juni 2022.

Tidningen har publicerat ett videoklipp på sitt Twitter-konto där Emre med Celtas matchtröja på sig håller i en halsduk och blir fotograferad framför ingången till klubbens lokal.

När sedan Emre kommer ut från klubbhusets område blir han medan han sitter i bilen kort intervjuad av tidningen som frågar hur det känns varpå Emre svarar “Jag är glad”. Sen får han frågan vad han visste om Celta och svarar “Det är det rätta laget” innan bilen kör iväg.

Celta kommer troligen att offentliggöra övergången närsomhelst. Klubben köper loss Emre från Borussia Dortmund för 12,5 miljoner Euro. Andra dyraste värvningen i klubbens historia och den dyraste på sjutton år.

#UPPDATERING 18:46# 

Celta Vigo har nu officiellt bekräftat värvningen av Emre Mor.