Ertugrul Saglam lämnar tränarjobbet i Yeni Malatyaspor

Ertugrul Saglam har meddelat att han avgår som tränare för nykomlingen Yeni Malatyaspor.

Han blev presenterad som klubbens nya tränare i juni då han skrev på ett tvåårskontrakt. Men lämnar nu uppdraget mindre än tre månader senare.

Ertugrul har meddelat att en av anledningarna till att han lämnar är brutna löften från klubbens ledning. Trots att ledningen har lovat att förbättra klubbens träningsanläggning för bättre träningsmöjligheter så har det inte hänt något ännu och Ertugrul anser att det är svårt att jobba i en sån arbetsmiljö. Han meddelar också att det lämnar spelarna i en svår situation.

***

Yeni Malatyaspor gör sin historiska första säsong någonsin i Süper Lig och ligger just nu på 13e plats i tabellen efter 4 omgångar med 1 seger, 1 oavgjord och 2 förluster. Målskillnaden är 6-7 och anfallaren Khalid Boutaib har gjort 3 av målen.