Inför Silly Season och transferfönstret: Fjorton heta spelare som kan röra på sig i vinter

Ligan är oerhört jämnt och mer än sex lag tävlar i toppen. Alla klubbar kommer att försöka och förstärka sina lag. Medan vissa klubbar redan har gått ut med vilka positioner de vill förstärka så finns det även flera stora turkiska spelare vars framtid är osäkra och som kan röra på sig. 

Artikeln tar upp turkiska och utländska spelare som har ryktats vara påväg in eller ut och med stor uppmärksamhet. Även spelare som är aktuella för turkiska klubbar och som har kopplats ihop med turkiska klubbar under en längre tid tas med i denna artikel. I denna artikeln lyfter vi upp de större namnen som ryktens vara på väg till Turkiet eller bort från sina klubbar där det har funnits bekräftande intresse, uttalanden eller ansedda källor som har gått ut med nyheter. Artikeln reflekterar och analyserar kring potentiella klubbar och övergångar.  

SPELARE: 

Arda Turan

Barcelona går som tåget just nu och tog ett starkt grepp om förstaplatsen när man bortaslog Real Madrid med hela 3-0 i El Clasico. Barcelona har nio poäng ner till ligatvåan Atletico Madrid och fjorton poäng till godo till Real Madrid som har en match mindre spelad. Ernesto Valverde kommer aldrig att göra några större förändringar i detta laget för att Arda ska få en plats. Den turkiske landslagsspelaren har haft en hel del skador den här säsongen och har även varit petad. Spelarens agent bekräftade i början av december att det kommer bli en transfer i januari. Men vart? Besiktas president beundrar Arda väldigt mycket och säger att det är en stor spelare för turkisk fotboll men att det inte är en spelare på Besiktas agenda. Arda har kopplats ihop med Fenerbahce men däremot har Arda själv sagt att om han en dag ska återvända till Turkiet så är det till Galatasaray som gäller. Galatasaray visade stort intresse och försökte värva Arda i somras men en flytt blev aldrig av och det rådde delade åsikter och känslor bland klubbens fans som Arda också märkte av och sade i turkiska fotbollsprogram under hösten. Utöver det så har Fatih Terim blivit klar som ny tränare för Galatasaray och på frågan om Arda Turan på sin presskonferens så var Fatih Terim fåordig och sade att det var ingenting han kände till eller hade diskuterat med ledningen. Fatih Terim och Arda Turan har sedan EM 2016 en dispyt med varandra och det starka bandet emellan de båda är förstört.

Så vart lär Arda hamna nu när dörren till Galatasaray är mer eller mindre stängd? Att slå in sig i dagens Barcelona blir nästan omöjligt. I Turkiet lär Besiktas vara mest intresserade trots att agenten har sagt att klubben inte har hört av sig angående Arda. Möjligtvis en klubb i Serie A? En annan klubb i La Liga?

Hakan Calhanoglu

En av Turkiets mest intressanta talanger och en av världens bästa frisparksläggare lämnade Bayer Leverkusen för AC Milan men succén har uteblivit – för hela Milan. Det italienska storlaget storsatsade inför säsongen med flera värvningar men åkte på en ny förlust i ligan (2-0 hemma mot Atalanta) och den sparkade Montella ryktas vara påväg tillbaka då Gennaro Gattuso har inte lyckats vända på den negativa trenden. Laget ligger på en 11:e plats vilket är ett fiasko såhär långt in i säsongen då klubben skulle slåss för att ta en Champions League-plats. I samband med allt detta har Calhanoglu petats från startelvan sedan en månad tillbaka och får sparsamt med speltid. Calhanoglu var en av storköpen i somras som skulle ta Milan till nya höjder men succén har uteblivit och spelaren har själv medgett att det har varit en svår första period när det handlar om att acklimisera sig till sin nya hemstad och Italien med både språk och livet. Ryktena har dragits igång i Turkiet och Fatih Terim sägs vara mycket angelägen om att hämta in Calhanoglu till Galatasaray men det kommer finnas större intresse för den offensive mittfältaren om han blir aktuell för transferfönstret i januari.

Cengiz Ünder

Turkiets näste stortalang får sparsamt med speltid i AS Roma som har gjort en bra säsong såhär långt. Laget vann sin grupp i Champions League – före lag som Atletico Madrid och Chelsea. I ligan ligger Roma fyra och förlorade senaste matchen innan uppehållet mot Juventus på bortaplan. Det ryktades tidigt under hösten att Gala var intresserade men Roma gjorde det tydligt att man inte kommer släppa sin talang. Cengiz kopplas återigen med Galatasaray och sägs vara på Fatih Terims önskelista. Fyra matcher har det blivit för Cengiz i Serie A och något måste hända för att spelaren ska få speltid och utvecklas. En utlåning måste vara ett alternativ för att Cengiz ska få speltid och blomma ut ordentligt. Innan Cengiz valde Roma fanns det ett intresse från engelska klubbar så som  Manchester City och Tottenham – det återstår att se vad som händer med Cengiz under januari.

Mesut Özil

Den turk-tyske mittfältaren har tidigare uttalat sig om att spela i den turkiska ligan en dag och framförallt när han fortfarande är på topp. Özil tillhör en av världens bästa spelare och har inte förlängt sitt kontrakt med Arsenal som löper ut i sommar – vilket gör att Özil kan skriva på ett avtal med vilken klubb som helst under januari och som börjar gälla efter nuvarande säsong. Klubbar som Manchester United och Barcelona har kopplats starkt ihop med Özil och valet sägs stå mellan dessa två klubbarna. Däremot har Özil uttryckt sig för att vara Fenerbahce-supporter tidigare och att flera vänner och familjemedlemmar har uppmanat honom att gå till Fenerbahce. Turkiska medier har även rapporterat om att Ali Koc kommer att göra allt för att värva Özil om han vinner presidentvalet i klubben maj 2018. Fenerbahce skulle inte ha råd med en övergångssumma för Özil i januari vilket gör att en affär är mindre trolig men de skulle absolut kunna utmana om att skriva ett förhandsavtal eller förhandla i sommar (om Özil inte lämnar i januari) med den kreative mittfältaren.

Enes Ünal 

Efter en succésäsong i holländska ligan och Twente blev Enes klar för Villareal i somras. Det började bra men senare blev anfallaren utlånad till Levante och senare hämtade Villareal tillbaka Enes. Blir det en ny utlåning i januari? Det har varit väldigt tyst kring Enes som fick mindre och mindre speltid i Villareal innan utlåningen till Levante som inte heller funkade. Faktum är att La Liga passa Enes perfekt – han är teknisk, har ett bra skott, akrobatisk, bra på fasta situationer, smidig, bra i luftdueller och har rum för mycket mer utveckling samt en stor potential i sig. Om fallet är så att spelaren kommer få sparsamt med speltid under våren så lär Enes vilja bli utlånad och då kanske inte spanska klubbar är det första valet med tanke på det inte gick så bra med Levante. Fenerbahce behöver anfallare som gör mål och Besiktas Cenk Tosun drar till sig stort intresse där stora prissummor nämns med hans namn. Lägg därtill att båda klubbarna slåss om ligatiteln i år samtidigt som Besiktas spelare i Champions League.

Cenk Tosun

Crystal Palace, Newcastle, Everton, Sevilla, Valencia, Atletico Madrid och med flertalet klubbar har kopplats ihop väldigt mycket med Cenk som har gjort en stark höstsäsong i Besiktas. Spelaren har imponerat både i landslaget och i klubblaget med Besiktas som vann sin Champions League-grupp. Fikret Orman (Besiktas president) har sagt klart och tydligt att Cenk inte är till salu och absolut inte till 20 miljoner euro vilket är summan som klubbarna sägs ha erbjudit som transfersumma till Besiktas. Cenk skulle enbart kunna ersättas med en världsstjärna enligt presidenten och någonstans har han en poäng då Cenk är oerhört viktig för Besiktas och han har levererat medan det började väldigt tufft för Alvaro Negredo den här säsongen. Samtidigt så kan Besiktas trissa upp priset men lär inte få ett bättre bud än 25-30 miljoner euro och skulle formen avta under våren så kommer klubben inte få dessa erbjudanden igen under sommaren.

Oguzhan Özyakup

En annan storspelare i Besiktas men som har fått sparsamt med speltid mot slutet och tappat sin givna plats i startelvan. Özyakup var kapten ifjol och även i början av säsongen och hade en stor roll när Besiktas blev mästare förra säsongen och har sen dess varit en av klubbens viktigaste spelare. Oguzhans förra klubb, Arsenal, har följt hans utveckling och visat intresse men under hösten har både tränare Senol Günes och president Fikret Orman fastslagit att spelaren stannar i klubben. Däremot skulle ett bra erbjudanden komma så är det värt att övervägas och Özyakup är inte nöjd med att få sparsamt med speltid och sitta på bänken. Den här säsongen har det bara blivit två assist för Özyakups del.

Zlatan Ibrahimovic

Det väntas presidentval i Galatasaray nästa år och Mehmet Cengiz tänker ställa upp. Tidigare har han sagt att Fatih Terim har varit det enda alternativet som tränare för klubben och förra veckan sade Mehmet Cengiz att klubben behöver tre-fyra stora värvningar och att den största skulle vara Zlatan Ibrahimovic. Presidentkandidaten lovade att klubben ska värva Zlatan om han blir vald. Däremot är det inte bara Galatasaray som är intresserade av Zlatan i Turkiet. Turkisk media rapporterar nu att Fikret Orman tänker värva Zlatan Ibrahimovic som ersättare ifall Cenk Tosun skulle bli såld från klubben. Zlatan förlängde med ett år med Manchester United under tidig höst och spelarens kontrakt går ut i sommar 2018 – vilket gör att Zlatan kan förhandla med valfri klubb i januari om han inte förlänger sitt kontrakt med Manchester United.

Demba Ba 

Den senegalesiske anfallaren är en stor publikfavorit i Besiktas har brutit sitt avtal med sin kinesiska klubb och enligt turkisk media vill Demba Ba återvända till Besiktas. Fikret Orman har öppnat för spelaren och satt att det är en spelare som Besiktas skulle vilja ha men att man först måste kolla upp det med Demba Bas skada.

Moussa Sow 

Även Moussa Sow sägs vara sugen på att komma tillbaka till Süper Lig. Fenerbahce har sagt att det kommer att förstärkas och att ett par spelare ska värvas under januari-månad. Blir Moussa Sow en av dem? Den 31-årige senegalesen hade en lyckad sejour senast han var utlånad ifjol till Fenerbahce men däremot har störst intresse visats av Bursaspor, Konyaspor och Sivasspor.

Kwadwo Asamoah

Asamoah var ytterst nära Galatasaray i somras men en affär blev aldrig av för Juve lyckades inte fixa en ersättare. Efter matchen mot Göztepe bekräftade Fatih Terim att Galatasaray att laget behöver en ny vänsterback och mycket lutar nu åt att klubben kommer göra ett nytt försök med Asamoah då han inte tycker att klubben har en spelare som kan spela på den positionen enligt beIN Sports. Det har även öppnats upp för att Linnes Carole kan återvända till klubben från sin utlåning till Sevilla. Försvararen Hakan Balta är tillbaka och tränar med Galatasaray men en värvning är prioritet i januari.

Marouane Fellaini

Den belgiske mittfältaren var på Galatasarays radar i somras och klubben var väldigt angelägna om att värva Manchester United-mittfältaren. Däremot satte José Mournho stopp på affären och sade att spelaren var för viktig för hans lag för att släppas. Fellaini har ett kontrakt som löper ut i sommar 2018 och har nyligen gett en intervju till belgiska Humo och sagt att han inte vet om han stannar i Manchester United trots att klubben erbjudit honom ett nytt kontraktsförslag som han ännu inte tackat ja till. Fellaini sade även att José Mourinho kommer respektera oavsett vilket beslut som han tar gällande sin framtid. Enligt turkiska Fotomac så är även Besiktas intresserade av Marouane Fellaini.

Hatem Ben Arfa

Ingen lär bli förvånad när ryktena om Ben Arfa börjar florera igen. Fenerbahce försökte och försökte i somras men spelaren höll sina dörrar öppna för olika alternativ men blev kvar i PSG och där är speltiden knapp. Kommer Hatem Ben Arfa att röra på sig i vinter? Det finns en chans för det. Kommer Fenerbahce förnya sitt intresse? Mycket talar för det. Kommer Ben Arfa vilja komma till Turkiet nu? Återstår att se.

Eren Derdiyok 

Anfallaren är andrahandsvalet i Galatasaray och har fått sitta en hel del bänk sedan Gomis värvades. Eren Derdiyok har bevisat sig för att vara en stor målskytt i Süper Lig – både i Kasimpasa och Galatasaray. Spelarens vara eller icke-vara har diskuterats och enligt fotomac är Konyaspor intresserade av att värva anfallaren. Konyaspor har inte lyckat ersätta Rijad Baljic som lämnade för Udinese i somras och ser Eren som en perfekt lösning på problemet.