Ännu en turkisk spelare påväg till La Liga

Enligt beiN Sports Turkiet så är Okay Yokusuklu mycket nära en flytt till Spanien och La Liga.

Klubben det handlar om sägs vara Celta Vigo och enligt källan så återstår det bara detaljer innan affären är klar. Spelarens agent Batun Altiparmak ska ha träffat klubbens ledning och ska ha kommit överens om det mesta förutom kontraktslängden. Celta Vigos sägs vilja skriva på för fem år medan agenten yrkar för fyra år.

Celta Vigo sägs vänta till 20:e juni då Okays kontrakt blir värt 6 miljoner euro som krävs för att kunna köpa loss spelaren från Trabzonspor. Klubben sägs ha förberett pengarna och inväntar nu datumet för att sedan hämta Okay till klubben där han ska genomgå läkarundersökningen och sedan bekräftas som klubbens nyförvärv.

Sedan sommaren 2017 spelar även landslagsspelaren Emre Mor i Celta Vigo.