Istanbul Basaksehir värvar mittfältare

Istanbul Basaksehir har gjort klart med klubbens första värvning till nästa säsong.

Den 27-årige centrala mittfältaren Soner Aydogdu som kommer närmast från spel i Akhisarspor har skrivit på ett treårskontrakt med Basaksehir. Soner ansluter på fri transfer sedan hans kontrakt med Akhisar gått ut efter den gångna säsongen. Han spelade 2,5 säsonger i Akhisar där han blev historisk cupmästare förra säsongen efter att ha vunnit turkiska cupen vilket var klubbens första titel i historien.

Soner gjorde 7 mål och 6 assist på 28 ligamatcher förra säsongen vilket var hans bästa i karriären statistikmässigt. Han har Genclerbirligi som moderklubb och slog också igenom där i tidig ålder vilket öppnade för en övergång till Trabzonspor där han spelade i 3,5 säsonger innan flytten till Akhisarspor. Under tiden i “Gencler” spenderade han också en säsong på lån i Hacettepespor.

Istanbul Basaksehir har tidigare gått skilda vägar med två spelare.