OFFICIELLT: Phillip Cocu ny tränare i Fenerbahce

Under fredagen blev det officiellt att Phillip Cocu blir ny tränare i Fenerbahce.

Cocu kommer närmast från PSV Eindhoven och har skrivit på ett treårskontrakt med Fenerbahce.

Han säger följande i ett uttalande som har publicerats på klubbens hemsida: “Jag kan säga att jag blev mycket imponerad av klubbens framtidsplaner. Fenerbahce är en underbar klubb. Det Ali Koc och Damien Comolli har berättat för mig om klubbens vision och idéer ger goda förhoppningar. Det är en heder för mig att vara en del av en sån här klubb. Jag ser mycket fram emot att få träna spelarna och att leda laget till framgång inför våra supportrar på Sükrü Saracoglu stadion. Jag kan inte vänta på att få sätta igång arbetet.

47-årige Cocu är en gammal stor holländsk spelare som under sin aktiva tid spelade många år i bl.a. PSV Eindhoven samt Barcelona och spelade 101 landskamper för Hollands landslag. Efter att ha lagt fotbollsskorna på hyllan var han assisterande förbundskapten i Holland mellan 2008 till 2012 och var assisterande till Bert van Marwijk när Holland förlorade VM-finalen 2010 mot Spanien med 0-1 efter förlängning. 2012 skrev på han ett fyraårskontrakt med PSV. Som spelare vann han fyra ligatitlar med PSV och som tränare har han vunnit tre ligatitlar med klubben de fyra senaste säsongerna. Har även vunnit holländska cupen en gång och supercupen två gånger med PSV. Hans kontrakt med PSV Eindhoven skulle ha gått ut efter säsongen 2018-19 men lämnar klubben redan nu.