Trezeguets övergång till Slavia Prag stoppades i sista stund

Kasimpasas yttermittfältare Trezeguet var på väg till Slavia Prag men övergången stoppades i sista stund.

Trezeguet reste under onsdagen till Prag i Tjeckien. Där klarade han av den obligatoriska läkarundersökningen och kom överens om ett fyraårskontrakt med Slavia Prag men precis innan han skulle skriva på kontraktet stoppades övergången.

Kasimpasas sportchef Nursal Bilgin förklarar varför övergången stoppades: “När Slavia Prag inte betalade 5 miljoner Euro i övergångssumma till klubbens bankkonto innan klockan 16.00 turkisk tid stoppades övergången. Vi förväntar nu att Trezeguet ska åter ansluta sig till klubbens försäsongsträning.”

Anledningen till att Trezeguet reste till Tjeckien för att träffa representanter för Slavia Prag var för att klubben sade sig vara redo att betala köpklausulen på 5 miljoner Euro som finns i hans kontrakt. Läs mer här.

Trezeguet säger själv följande: “Jag är fortfarande Kasimpasas spelare. Jag vet inte vad som kommer att hända nu men jag är öppen för förslag.