Ersun Yanal: “Jag har träffat Fenerbahce”

Fenerbahces f.d. tränare Ersun Yanal har uppgett att han träffat sin gamla klubb.

Det var under ett arrangemang anordnat av “Atlas Saglik Egitim Vakfi” som Ersun Yanal sa att han har träffat Fenerbahce men att inga framtida möten är planerade utan tiden får visa hur det blir.

Fenerbahce tränas just nu av Erwin Koeman som tog över huvudtränarjobbet i klubben efter att Phillip Cocu fått sparken tidigare under säsongen. Koeman som är storebror till mer kände Ronald Koeman var assisterande tränare till Cocu i Fenerbahce.

Senast Ersun Yanal var tränare i Fenerbahce förde han klubben till ligaguld säsongen 2013/14 vilket också är klubbens senaste ligatitel och skrev därefter på för två nya år men inför säsongsstarten 2014/15 lämnade han efter dispyt med den dåvarande ledningen.

Under de senaste veckorna har Fenerbahces supportrar dragit igång kampanjer på sociala medier om att Ersun Yanal ska återvända till klubben vilket också har hörts under klubbens matcher den här säsongen när spelet var dåligt.

Ersun Yanals senaste tränarjobb var i Trabzonspor som han lämnade i oktober 2017.