Hamza Hamzaoglu ny tränare i B.B. Erzurumspor

Nykomlingen B.B. Erzurumspor har utsett Hamza Hamzaoglu till ny tränare i klubben.

Hamza Hamzaoglu blir klubbens tredje tränare den här säsongen. Mehmet Altiparmak som ledde klubben till Süper Lig för första gången i klubbens historia fick sparken i september efter en dålig start på säsongen. Mehmet Özdilek tog över men fick nyligen sparken efter 18 matcher.

Det som är intressant i Mehmet Özdileks korta tränarkarriär i B.B. Erzurumspor är att under hans tid som tränare spelade klubben 0-0 på bortaplan mot Trabzonspor, 2-2 på bortaplan mot Fenerbahce, 1-1 på bortaplan mot Besiktas, 1-1 på bortaplan mot Istanbul Basaksehir och 1-1 på hemmaplan mot Galatasaray.

Hamza Hamzaoglus kontrakt med Büyüksehir Belediye Erzurumspor är på 1,5 år. Hans första uppdrag blir att rädda kvar klubben i högsta ligan. Med tio matcher kvar är det fem poäng upp till rätt sida om nedflyttningsstrecket.

13. Caykur Rizespor, 28 poäng
14. Fenerbahce, 28
15. Bursaspor, 27
16. Göztepe, 26
17. B.B. Erzurumspor, 22
18. Akhisarspor, 21