Turkiska lag i Europa 2010-2019

Flera turkiska lag spelad ute i de Europeiska turneringen i det förra decenniet. Vi sammanfattar deras säsonger ute i Europa 2010-2019.

Bursaspor som överraskade och vann ligan 2009/10 blev det första laget att representera Turkiet under 2010-talet i Champions League säsongen 2010/11 där de bland annat spelade mot Manchester United i gruppen och även Valencia och Rangers där de tog en poäng. Hemma mot United blev det förlust med 3-0 men på Old Trafford i Manchester tog laget en hedersam 1-0 förlust. Det blev två förluster även mot Valencia men laget lyckades ta en poäng mot Rangers över två möten.

De fyra kommande säsongerna spelade Bursaspor kval och de två första åren också playoff till UEFA Europa League men lyckades aldrig kvala in sig.

 

*****

Galatasaray hade stor framgång i Champions League med flera stjärnor och lagets allra största stjärnor i Didier Drogba och Wesley Sneijder gjorde stor skillnad tillsammans med Selcuk Inan och Felipe Melo i mittfältet och Fernando Muslera i mål.

Säsongen 2012/13 kom de tvåa bakom Manchester United (som de slog hemma med 1-0) i sin grupp och tog sig hela vägen till kvartsfinal. I åttondelsfinalerna slog de ut Schalke 04 efter 3-2 på bortaplan där Hamit Altintop stod för en stormatch och sänkte klubben hade spelat för i sina unga dagar. I kvartsfinalen ställdes laget mot Real Madrid, mötet i Madrid gick allting emot Galatasaray som förlorade 3-0, ett resultat som inte speglade matchbilden och där anfallaren Burak Yilmaz blev avstängd inför returmötet på grund av gult kort för filmning, reprisbilderna visade att det borde ha varit straff för ”Gala”. I returmötet behövde Galatasaray ett mirakel och det höll på att ske. I andra halvlek gjorde det turkiska laget både 1-1, 2-1 och 3-1 inom loppet av bara några minuter och behövde ”bara” två mål till. Det räckte aldrig och matchen slutade 3-2 till slut till Galatasaray.

Säsongen 2013/14 tog de sig vidare från dödens grupp med Real Madrid, Juventus och FC Köpenhamn. I en avgörande match som fick spelas på en snötäckt fotbollsplan avgjorde Sneijder mot Juventus på Ali Sami Yen och ”Gala” gick vidare ur gruppen. De turkiska mästarna åkte ur i åttondelsfinalerna mot Chelsea efter resultaten 2-1 och 1-1.

De följande åren gick det desto tyngre för Galatasaray som inte lyckades ta sig vidare ur gruppen en enda gång sedan dessa två framgångsrika säsongerna. I år kom de sist i sin Champions League grupp.

*****

Fenerbahce lyckades aldrig kvala sig in till Champions League under 2010-talet och åkte flera gånger ut i den tredje kvalomgången eller Playoff och året de vann ligan 2010/11 så blev de avstänga från UEFA på grund ”matchfixing”-skandalerna 2011 inom turkisk fotboll som klubben först några år senare blev rentvådda och friade ifrån.

Däremot var Fenerbahce nära på att bli det första laget att spela en europeisk final sedan 2000. Fenerbahce tog sig hela vägen till semifinal i Europa League 2012/13. Efter att ha vunnit sin grupp före Marseille, Borussia Mönchengladbach och AEL Limassol så slog de ut BATE Borisov, Viktoria Plzen och Lazio i slutspelet utan att förlora en enda match. Benfica blev för svåra i semifinalerna. Fenerbahce vann första mötet i Istanbul med 1-0 trots att Christian Baroni hade missat straff men i returen blev det förlust med 3-1.

Fenerbahce spelade sex kval till Champions League men lyckades aldrig kvalificera sig till gruppspelet under de senaste tio åren. Det blev istället fem säsonger i Europa League. 2018/19 åkte de ut i sextondelsfinaler mot Zenit St. Petersburg. 2016/17 vann de sin grupp före Manchester United, Feyenoord och Zorya Luhansk under Dick Advocaats sejour som tränare för klubben. Trots det imponerande resultatet i gruppspelet och den stora vinsten mot stjärnspäckade United (som vann hela turneringen det året) med spelare som Paul Pogba, Wayne Rooney, Zlatan Ibrahimovic och David De Gea så vann Fenerbahce med 2-1 på Sükrü Saracoglu och ett av målen var ett av turneringens snyggast när Moussa Sow cykelsparkade in bollen efter bara en minuts spel. Det blev dock tidigt respass i turneringens slutspel då Krasnodar slog ut Fenerbahce med totalt 2-1.

Säsongen innan dess höll Fenerbahce på att gå så långt som säsongen 2012/13 när de kom tvåa i sin grupp med Ajax, Celtic och Molde. I sextondelsfinalerna besegrades Lokomotiv Moskva men i åttondelsfinalerna tog det stop efter att  en viss domare ville något annat i returmötet mot SC Braga. Den kroatiske domaren Ivan Bebek blev närmaste fördömd i hela Turkiet efter sin usla domarinsats som med all förmodan kostade Fenerbahce en plats i kvartsfinalerna. Hela den turkiska fotbollen var enad om att Fenerbahce spelade mot mer än bara SC Braga och matchen fick även uppmärksamhet i övriga Europa efter slutsignalen.

Säsongen 2009/10 spelade Fenerbahce återigen Europa League och vann sin grupp före Twente, Sherif Tirespol och Steaua Bukarest. Lyon blev försvåra under våren 2010 i sextondelsfinalerna.

*****

Besiktas är ett annat lag som har haft framgångsrika år under 2010-talet och började främst med att spela i Europa League.

Säsongen 2011/12 kom de etta i sin grupp i Europa League med Maccabi Tel Aviv, Stoke City och Dynamo Kiev. Efter att ha slagit ut SC Braga i sextondelsfinalerna så blev det respass i nästa runda mot Atletico Madrid, som vann hela turneringen det året med Arda Turan i laget. Säsongen innan det, 2010/11 gick de också vidare i sin grupp med bara en förlust i gruppspelet och två vinster mot Rapid Wien och CSKA Sofia (tredje laget var Porto som spelade oavgjort en match och vann 3-1 i den andra matchen mot Besiktas) men Besiktas åkte ur mot Dinamo Kiev i sextondelsfinalerna med förlust i båda matcherna som totalt slutade 1-8.

Därefter började sejouren i Champions League:

Besiktas har varit framgångsrika i Champions League. Efter en jämn grupp säsongen 2016/17 med Napoli, Benfica och Dynamo Kiev (för tredje gången gillt ute i Europa-sammanhang för Besiktas under 2010-talet) i Champions League slutade de regerande turkiska mästarna trea i gruppen. Den säsongen gick man så långt som kvartsfinal i Europa League istället. Besiktas slog ut Hapoel Be’er Sheva och Olympiakos och i kvartsfinalerna åkte de ut på straffar mot Lyon i en match med en del händelser på läktarna i Frankrike som gav böter till båda lagen.

Året därpå, säsongen 2017/18 dominerade Besiktas sin grupp i Champions League och vann samtliga bortamatcher, tre stora segrar mot  Porto (3-1), AS Monaco (2-1) & RB Leipzig (2-1) med drömmål från Cenk Tosun som tillsammans med Talisca storspelade för Besiktas i gruppen. Besiktas vann sin grupp överlägset utan att förlora en enda match men fick tuffaste möjliga motstånd när de ställdes mot Bayern München i åttondelsfinalerna som slog ut Besiktas med totalt 8-1.

De senaste två säsongerna har Besiktas spelat i Europa League och slutat 3:a samt 4:a i år i sin grupp.

 

*****

I samband med att Istanbul Basaksehir blev farliga i ligan var de två säsonger i rad nära på att kvala in sig till Champions League. Båda gångerna har de åkt ur i Playoff. Säsongen 2017/18 var Emre Belözoglu ett stolpskott ifrån i den 88:e minuten att kvalificera Basaksehir till Champions League för första gången någonsin och skjuta ut Sevilla ur kvalet. De året kvalificerade sig Basaksehir istället till Europa League där de kom trea i sin grupp.

Först i år och den här säsongen, 2019/20 gjorde dem sig historiska ute i Europa. Basaksehir vann sin grupp i Europa League före AS Roma, Borussia Mönchengladbach och Wolfsberger AC. Basaksehir är det enda laget som är kvar i Europa-turneringarna av de turkiska lagen den här säsongen och nu väntar portugisiska Sporting Lissabon eller Sporting CP som är klubbens riktiga namn, i sextondelsfinalerna.

 

******

Trabzonspor som också har spelat i Europa League den här säsongen kom sist i sin grupp. Däremot har laget en hel del minnesvärda resultat från 2010-talet och spel i Champions League:

Till det största tillhör matchen i första omgången av gruppspelet av Champions Legue 2011/12 när Trabzonspor bortaslog Inter med 1-0 på San Siro efter mål av Ondrej Celustka. Det italienska storlaget som vann turneringen 2009/10 kunde inte besegra Trabzonspor i returen heller som slutade 1-1. Trots att Trabzonspor bara förlorade en match i gruppen (3-0 mot Moskva) gick laget inte vidare. Mot franska Lille tog laget två poäng på två matcher. Det blev totalt sju poäng i CL-gruppen och Trabzonspor gick som trea vidare till Europa League där de åkte ut i första omgången mot PSV Eindhoven.

Historiskt resultat i Champions League och för Trabzonspor.

Säsongen 2013/14 vann Trabzonspor sin grupp i Europa League med fjorton poäng före SS Lazio, Apollon Limassol & Legia Warsawa utan att förlora en enda match (4 vinster & 2 oavgjorda – båda mot Lazio). Det blev dock en nitlott i sextondelsfinalerna mot storlaget Juventus som kom från Champions League (och åkt ur i i sin grupp mot Galatasaray) och vann Trabzonspor.

 

*****

Säsongen 2018/19 deltog Akhisar i Europa League för första gången i sin historia. Laget kom sist i gruppen med en poäng mot Standard Liege hemma. Resten av matcherna slutade med förlust mot Sevilla, Krasnodar och bortamatchen mot Standard Liege.

*****

Inför årets säsong spelade Evkur Yeni Malatyaspor kvalspel till Europa League men åkte ut i tredje kvalomgången mot Partizan Belgrad.

 

*****

Nedanför följer minnesvärda videoklipp:

Egemen Korkmaz mål mot Benfica: 

 

Fenerbahces vinst mot Manchester United i Europa League och året de vann gruppen: 

 

Fenerbahces Europa League säsong 2012/13: (Långvideo, obs: turkiska) 

 

Fenerbahces alla mål i Europa League 2015/16: 

 

*****

 

Istanbul Basaksehirs vändning och seger i 90:e minuten mot Borussia Mönchengladbach som såg till att laget vann gruppen 2019/2020: 

 

Irfan Can Kahvecis klassmål mot AC Wolfsberger:

 

2-2 matchen mellan Sevilla – Istanbul Basaksehir:

*****

 

Besiktas upphämtning från 0-3 till 3-3 mot Benfica i Champions League: 

 

Besiktas säsong i Champions League 2016/2017: 

 

Besiktas säsong i Champions League 2017/2018:

*****

 

Galatasarays säsong i Champions League 2012/2013: 

 

Galatasarays säsong i Champions League 2013/2014:

 

Historiska segern mot Juventus på hemmaplan som tog Galatasaray vidare ur gruppen och Juventus till Europa League: 

 

Galatasaray 3-2 Real Madrid kvartsfinaler i Champions League i Istanbul:

******

Trabzonspors historiska seger i Champions League i San Siro mot Inter var klubbens första match och seger i turneringen någonsin:

******

Bursaspors historiska poäng i Champions League mot Glasgow Rangers: