Fatih Terim har testats positivt för coronaviruset

En av Turkiets största fotbollsprofiler, Fatih Terim, har testats positivt för coronaviruset.

Det var igår kväll som rapporterna om att att Galatasarays tränare Fatih Terim har blivit smittad av covid-19 som virus heter, kom ut i turkiska medier. Under dagen bekräftade Fatih Terim nyheterna via sina sociala medier:

 

“Enligt testresultaten som gjorts idag var mitt Corona Virus-resultat positivt. Jag är i goda händer på sjukhuset. Oroa er inte. Vi hörs av snart igen”

Nyheten har fått stor uppmärksamhet världen över och flertalet klubbar,inte minst klubbarna i Turkiet har skickat sitt stöd till Fatih Terim och Galatasaray. Klubbens vice president, Abdurrahim Albayrak, har också testats positivt för coronaviruset.

Besiktastränaren Sergen Yalcin har uttryckt sitt stöd till de båda två samt till alla som har omkommit och insjuknat i sjukdomen och tillade även att samtliga i Besiktas kommer att testas för coronaviruset.

Klubbens senaste match var just derbyt mot Galatasaray i den senaste omgången som spelades inför tom arena.

Sedan tidigare har det även rapporterats om positiva coronatester i Fenerbahces basketlag.

Turkiets fotbollsligor tillsammans med basketboll-, volleyboll- och handbollsligor har blivit uppskjutna på obestämd tid.

I Turkiet har 1529 människor testats positiv för coronaviruset och 37 personer har avlidit på grund av viruset.