Galatasaray med ett uttalande gällande löner

Galatasaray kom med ett uttalande under tisdagen gällande löneutbetalningar till all personal.

I uttalandet skriver de gulröda att all personal i klubben har fått sina löneutbetalningar utan någon försening och utan något löneavdrag:

“Trots klubbens klubbens ekonomiska svårigheter så är påståenden om att personalen på Florya (hänvisning till Galatasarays träningsanläggning) inte ska ha fått sina löner från klubben helt orealistiska. Sedan vår ledning steg fram i rollen under januari 2018 så har all vår personal fått sina löner vid rätt tidpunkt och utan några löneavdrag. Det är uppenbart att dessa fiktiva nyheter är en del av ansträngningar som försöker skapa en uppfattning av klubben som blir tvungna att komma med uttalanden kring dessa typer av nyheter. Vi vill återigen påminna vår förening om att vara försiktiga med dessa manipulativa och orealistiska nyheter som försöker skada Galatasaray” skriver klubben i ett uttalande.

Galatasaray med uttalande gällande Arda Turan och Ömer Bayram