ISTANBUL BASAKSEHIR TURKISKA MÄSTARE 2019/2020

Istanbul Basaksehir höll ut och besegrade Kayserispor med 1-0 på hemmaplan.

Basaksehir hade med facit i hand, blivit mästare ändå med tanke på Trabzonspors förlust mot Konyaspor, men såg till att säkra guldet med att vinna efter att Mahmut Tekdemir redan efter 19 minuter, gjort matchens enda mål. I den 37:e minuten fick Basaksehir straff som Edin Visca missade. Basaksehir var dock överlägsna och hade fler chanser matcher igenom.

Målskytten Mahmut Tekdemir har varit i klubben sedan 2006 och kommit upp via klubbens akademi.

Ligaguldet är klubbens första ligaguld som grundades 2014 efter att ha formats om från Istabul Büyüksehir Belediyesi Spor som beslutades att bli enbart fotbollsklubb. Sedan 2014 har klubben hetat Istanbul Basaksehir FK och med sponsornamnet heter klubben idag Medipol Basakshir. De senaste åren har klubben varit ett topplag i Süper Lig.

Ligasegern innebär också att laget har garanterat en plats i Champions League 2020/2021.

Istanbul Basaksehir blir det sjätte laget att vinna turkiska ligan Süper Lig.

Vi säger grattis till Istanbul Basaksehir som är turkiska mästare 2019/2020!

LÄS OCKSÅ: 

VIDEO: Målet som gav Istanbul Basaksehir ligaguldet

Mehmet Topal historisk – vunnit ligan med tre olika lag

Historisk framgång för Okan Buruk