Lille bekräftar sitt intresse och lovordar Burak Yilmaz

Turkiska medier rapporterar att Burak Yilmaz är klar för Lille.

Den franska klubbens tränare Christophe Galtier bekräftar klubbens intresse för spelaren och att parterna förhandlar.

Under dagens presskonferens sade Galtier att de vill ha spelaren men att det ännu inte är klart. Loic Remy har lämnat klubben som vill ha in en liknande spelartyp och den franske tränaren sade att Burak är en rutinerad och erfaren spelare. Galiter jämförde anfallarens karaktär och professionalism med Jose Fonte och sade även att landslagsanfallaren är en spelare som är ledare i laget.

Lille OSC slutade fyra i franska ligan den här säsongen och kvalade sig därmed till Europa League. Laget var missnöjda med att ligan avslutades i förväg och inte spelades klart på grund av covid-19. Laget var en poäng ifrån Champions League-plats med tio matcher kvar att spela i ligan.