Konyaspor med ett uttalande gällande Serkan Kirintili

Konyaspor har gått ut med ett uttalande gällande sin målvakt Serkan Kirintili.

I uttalandet säger klubben att målvakten måste få tillåtelse från klubben för att kunna ha transferdiskussioner. Den senaste tiden har målvakten kopplats ihop med en flytt till Besiktas.

Målvakten har kontrakt med klubben som har fått till kännedom om rykten och rapporter i media att spelaren har förhandlat utan klubbens vetskap:

“Serkan Kirintili har kontrakt med Konyaspor och är vår spelare och kan enligt Turkiska fotbollförbundet och Transferstadgarna inte förhandla med någon annan klubb utan Konyaspors tillåtelse och det gäller samtliga spelare och Serkan Kirintili. Om rapporterna i media stämmer så har den sportklubb som varit i kontakt med spelaren inte följt regler och stadgar och utöver det även agerat oetiskt. Serkan Kirintili och hans representant har i sådana fall haft dessa möten utan vår klubbs tillåtelse”, skriver klubben i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ:

Besiktas uppges vilja ha Serkan Kirintili