BOMBEN: Neven Subotic klar för Denizlispor

Denizlispor har slagit till med en överraskande värvning.

Klubben har gjort klart med den 31-årige serbiske mittbacken Neven Subotic som har skrivit på för två år.

Klubbens vicepresident Kaan Sanlikan sade under presentationen av spelaren att värvningen är en av de största i klubbens historia med hänvisning till spelarens stora karriär.

Subotic kommer närmast från Union Berlin i Bundesliga men har ett förflutet i Saint Etienne, Borussia Dortmund, FC Köln samt Mainz 05. Det var i Dortmund som Subotic fick sitt stora genombrott på den internationella scenen och var en del av det framgångsrika Borussia Dortmund-laget i början av 2010-talet. Subotic har över 230 matcher i Bundesliga och har blivit tysk ligamästare, cupmästare och supercupmästare två gånger vardera med Dortmund.