RB Leipzig uttalar sig om Alexander Sörloth

Sedan tidigare har Trabzonspors klubbpresident Ahmet Agaoglu bekräftar Leipzigs intresse.

Agaoglu har berättat att Leipzig är klubben som visar störst intresse för den norske anfallaren som blev skyttekung i Süper Lig förra året med 24 mål i ligan.

Nu bekräftar RB Leipzig att de vill ha 24-åringen:

– Jag tror att Sörloth hade gett vårt lag flera dimensioner, säger Julian Nagelsman som är tränare för RB Leipzig.

– Sörloth blev skyttekung i Turkiet förra säsongen. Det är en sanning att han hade en mycket bra säsong. Vi tror han hade lyckats med detta även i Bundesliga. Det är en spelare som finns på vår agenda och det är ingen hemlighet. Om vi lyckas få igenom en affär så tror vi att han hade kunnat förstärka vårt lag ytterligare. Vi har även andra alternativ v kollar men vi har inte 50 spelare som vi jagar. Som det ser ut just nu så verkar Sörloth kosta lite för mycket och detta försvårar en övergång, sade Nagelsman.