Ryska klubbar intresserade av Yazici

Yusuf Yazici gjorde avtryck i Ryssland under sin lånesejour i CSKA Moskva.

Den turkiske offensive spelaren lånades ut av Lille till Moskva i vintras och nu är CSKA intresserade av att köpa loss honom. CSKA Moskva är dock inte den enda klubben som är intresserade.

Klubbens VD, Roman Babaev, bekräftade i veckan att förhandlingarna går trögt med att köpa loss spelaren från den franska klubben. Samtidigt så har Yusufs agent, Adem Cebeci kommenterat framtiden i ryska RIA Novosti:

– Vår prioritet är CSKA. Klubbens personal och fans visar stor respekt till oss och vi gillar dem.

Cebeci fick också frågan om intresset från Zenit St. Petersburg stämmer:

– Zenit är en stor organisation, de blev mästare den här säsongen. Därför respekterar vi Zenit. Man vet aldrig vad som händer inom fotbollen. Här är det proffs som jobbar men det etiska är också viktigt för oss.

25-årige Yusuf Yazici gjorde 8 mål och 2 assist på 12 matcher under vårsäsongen för CSKA och blev utsedd till månadens spelare två gånger.